Różyczka

Objawy różyczki i ich leczenie

Różyczka to typowa choroba wieku dziecięcego. Raz przebyta, uodpornia chorego. Nie jest schorzeniem niebezpiecznym dla życia, niemniej jednak w przypadku kobiet w ciąży, zachorowanie na różyczkę może wiązać się z powikłaniami prowadzącymi do uszkodzenia płodu. Jak w takim razie ją skutecznie rozpoznać?

Chorobie towarzyszy zazwyczaj gorączka, jednak jej cechą charakterystyczną jest występowanie różowawej wysypki. Często ma ona postać jednej plamy. Skóra wówczas sprawia wrażenie czerwonej. Zdarza się, że zmiany na skórze swędzą, jednak nie trzeba martwić się o jakiekolwiek ślady. Po około 3 dniach po wysypce nie powinno być już żadnych pozostałości, oczywiście o ile nie będzie się mocno drapało skóry. Wówczas bowiem istnieje ryzyko powstania niewielkich ran, których czas gojenia się będzie dłuższy. Wysypkę można pomylić z wysypką, która pojawia się w czasie odry. Różyczka jednak przebiega zdecydowanie lżej. Częstym objawem jest także znaczące powiększenie się węzłów chłonnych i rany wewnątrz jamy ustnej. Warto pamiętać, że jednymi z pierwszych dolegliwości jest kaszel oraz katar. Zważywszy na fakt, że nie ma skutecznego leku, który zwalcza wirus różyczki, terapia dotyczy tylko i wyłącznie pojawiających się dolegliwości. Podstawą jest obniżenie temperatury ciała. W tym celu najlepiej jest, jako uzupełnienie leczenia farmakologicznego, stosować chłodne okłady na czoło chorego.

Poprawa jakości życia chorego wymaga również zastosowania środków udrożniających drogi oddechowe. Bardzo szybki sposób na katar to specjalne leki, które mają postać aerozolu aplikowanego bezpośrednio do jamy nowej. Rozrzedzają gromadzącą się tam wydzielinę i umożliwiają swobodne oddychanie. Natychmiastową ulgę w katarze przynoszą również domowe inhalacje. Trzeba dbać także o to, by dodatkowo nie wysuszać śluzówki nosa. Powietrze pomieszczenia, w jakim przebywa chory koniecznie musi być stosownie nawilżane.

Rozpoznanie różyczki nie powinno nastręczyć większych trudności, szczególnie jeśli pojawia się wysypka. W Polsce obowiązkowe są szczepionki, mające uchronić przed tą chorobą, skierowane szczególnie do dziewczynek.